Trodnevna priprava i Posvetilo

U zahvalnosti dobrom Bogu za našu župnu crkvu sv. Nikole, i ove godine smo proslavili njezino „Posvetilo“, dan njezinoga posvećenja. Naša trodnevna priprava za blagdan obilovala je duhovnim bogatstvom i našim župnim zajedništvom, koje se očitovalo kroz sve dane, kako u različitim aktivnostima za pripravu tako i radosnim sudjelovanjem i slavljem svih župljana. Misno slavlje je u trodnevnici predvodio don Robert Tonsati, kancelar kotorske biskupije, a misnom slavlju je prethodila duhovna obnova za mlade i odrasle posvećena hrvatskoj blaženici Mariji Propetoga, čiji smo blagdan slavili upravo ovih dana. Obnovu je vodila s. Vianeja Kustura, vrhovna zamjenica generalice Družbe Kćeri milosrđa TSR sv. Franje, koju je Blaženica utemeljila. Don Robert je potakao vjernike na crkveno zajedništvo i pripadnost svojoj Crkvi, župnoj zajednici, pohvalivši živu zajednicu župe koja se očituje ovdje u Bistri. Također je vjernicima približio i dva važna sveca iz naše povijesti, slavenske apostole sv. Ćirila i Metoda, koji su najzaslužniji za širenje kršćanske vjere i opismenjavanja naših prostora. S. Vianeja je govorila o crkvenosti blažene Marije Propetoga, o njezinoj odgojnoj dimenziji, o odgojiteljima i odgojenicima, što uključuje duhovnu zrelost i svjedočanstvo osobnoga života. Župni animatori su i ove godine pripremili igre u kojima je sudjelovalo 10 ekipa djece, mladih i odraslih, pa se zajedništvo nastavljalo do kasnih sati. Zadnju večer trodnevnice naš župnik Tomislav i don Robert su zahvalnim slavljem u koncelebraciji s vlč. Dominikom Glasnovićem i vlč. Josipom Čuligom obilježili 10. obljetnicu svog svećeništva, a nazočile su su i sestre. Prigodnim darovima, nagovorom i njihovim obraćanjem župljanima cijela župna zajednica je zahvalila Gospodinu za njihov život i predano služenje Crkvi. Nakon mise održan je prikladni glazbeni program na kojem su nastupali naše Kulturno umjetničko društvo te naši crkveni zborovi. Po završetku programa uslijedila je zajednička večera te druženje uz gledanje utakmice i veselicu. Ranu misu na Povetilo predslavio je don Robert, a pjevanje animirao Zbor mladih. Na sam dan proštenja propovijedao je vlč. Vlado Kerečeni, župnik s Pantovčaka, u koncelebraciji sa župnikom vlč. Tomislavom, vlč. Stjepanom Barićem i vlč. Slavekom Dubovečakom. U svojoj propovijedi je govorio o značenju posvete hrama Božjega i posvećivanja naroda koji se okuplja u ovome Božjem domu. Svetoj misi nazočile su uz naše sestre Milosrdnice i sestre Služavke Maloga Isusa te sestre Karmelićanke Božanskog srca Isusova. Pjevanje je animirao Mješoviti Zbor naše župe. Nakon obje sv. Mise vjernici su obilazili oltar i častili moći blažene Marije Propetoga, koje će ostati u ovoj župi, kako bi vjernici mogli moliti njezin zagovor. Nakon misnog slavlja slijedio je nastavak zajedničkog objeda, zajedništva i pjesme do kasno u noć. Ovim putem zahvaljujemo dragom Bogu, svećenicima, časnim sestrama, zvonarima, ministrantima, pjevačima, animatorima, volonterima Caritasa, Prijateljima Malog Isusa, svim dobročiniteljima, animatorima, mladima, mjesnim Udrugama (Lovcima, Vatrogascima, Vinarima, Planinarima i KUD-u), ekipi muškaraca koji se brinu za nabavu i šator, svim mladima, vrijednim domačicama, gospodinu Robertu Brezecu i obitelji za donacije, gospodinu Štefu Lešnjaku i suradnicima u kuhinji, gospodi Nevenu i Goranu Piculek za pripremu gulaša, Općinskom načelniku gospodinu Kreši Guliću i suradnicima, Komunalnom poduzeću te brojnim gospođama koje su dale svoj dar za cvijeće. Svi su se oni kao i mnogi drugi ugradili u pripremu i realizaciju ovogodišnjeg slavlje koje ćemo ponijeti u našu svakodnevicu života. Neka ih za dobrotu i ljubav nagradi Nebeski Otac sve nas neka prati zagovor našeg sv. Nikole i blažene Marije Propetoga!

GALERIJA