Hodočašće mladih naše nadbiskupije na Bistricu

Već jedanaestu godinu zaredom održano je Hodočašće mladih Zagrebačke nadbiskupije, na kojem su, uz više od 1200 mladih iz 68 župa, sudjelovali mladi naše župe sa župnikom. Predvođeni povjerenikom za mlade, vlč. Ivanom Valentićem, mladi su se uputili posebnim hodočasničkim vlakom s Glavnog Kolodvora do Konjščine, odakle su krenuli pješice do Marije Bistrice. Dolaskom u Svetište, mladi su se okupili na Euharistijskom slavlju koje je predvodio vlč. Valentić zajedno s još 30-ak svećenika. Nakon svete mise i kratkog odmora, u 15h započeo je središnji program u šatoru. Mladi su započeli svoj program pjesmom te molitvom krunice Božanskog milosrđa, nakon čega je među njih došao preč. Marko Kovač, biskupski vikar za vjernike laike Zagrebačke nadbiskupije koji je pozdravio mlade u ime nadbiskupa Bozanića. Vlč. Jakov Rađa, povjerenik za pastoral duhovnih zvanja i promotor kršćanskih poziva, održao je katehezu za mlade u kojoj je, na temelju Matejevog evanđelja, progovorio o odnosu sv. Josipa, Marije i Isusa te naše povezanosti s njima. Nitko nema direktan odnos s Isusom Kristom jer Marija ima odnos s Isusom preko Duha Svetoga, Josip s Isusom preko Marije, a mi – preko Marije i Josipa, odnosno Crkve koja nam ga daje, naglasio je vlč. Rađa. Govoreći o svetom Josipu, istaknuo je da je Josip slika nas: njegovi problemi su naši problemi, njegove nesigurnosti su naše nesigurnosti, njegove sumnje su naše sumnje. Mladima je poručio da imati posla s Bogom znači imati posla s nečim što je veće od njih. Imati posla s Božjim darovima znači da ćeš imati nešto što nikada nećeš zaslužiti. Božji dar je uvijek veći od onoga što misliš da tebi pripada. Nakon vlč. Rađe, svoje svjedočanstvo života i vjere s mladima je podijelio bračni par Balažinec, roditelji četvero djece, s petim na putu. Podijelivši neke svoje životne situacije, uspone i padove, mladima su istaknuli da u životu neće sve biti onako kako su oni zamislili i kako oni misle da je najbolje, već onako kako je Bog predodredio. Oko 18:30 mladi su dočekali hodočasnike grada Zagreba koji su rano ujutro predvođeni pomoćnim biskupima mons. Ivanom Šaškom i mons. Mijom Gorskim krenuli na 286. zavjetno hodočašće. Kao završetak prvog dana hodočašća, u 20h započela je služba svjetla na Bistričkoj kalvariji nakon koje je uslijedilo cjelonoćno klanjanje pred Presvetim oltarskim sakrametnom. Naši su mladi dobili tu čast da i oni predvode jedan sat klanjanja pa su tako molitvom, meditacijom i pjesmom zahvalili Bogu za cijeli dan, ali i sve ono što im daje u životu. (MJ).

GALERIJA